“As Soon As Possible” Veya kısaltılmış haliyle “A.S.A.P.”

“As Soon As Possible” Veya kısaltılmış haliyle “A.S.A.P.”

Kaba mı, değil mi?

Acelesi olan işlerde veya acil durumlarda, veya sadece siz hızlı olmasını istiyorsunuz diye, sık başvurulan kapanış kalıplarındadır ‘As Soon As Possible’. Türkçesiyle “Mümkün olduğunca kısa sürede / çabuk / erken / hızlı”

Peki kulağa nasıl geliyor, karşı tarafta nasıl algılanıyor? Kaba bir ifade mi, normal bir istek mi? Yoksa bu kadar merak edilmesi bile yersiz, öylesine bir günlük kullanım olarak mı kabul edilmeli?

Şöyle bir mail aldınız öğle saatlerinde: “I need the report as soon as possible”. (Rapora mümkün olduğunca hızlı biçimde ihtiyacım var.)

Aklınızdan ilk neler geçer?
Şurası kesin ki bir şeyin son tarihi yaklaşıyor, bu da endişe demek, bundan da önce en kısa vadede düşüneceksek öğle yemeğinizi masanızda yiyeceksiniz demek, ki bu bile tek başına yeterince sinir bozucu. Ancak yapacak bir şey yok, zira can sıkıcı biçimde acil olduğu ifade edilmiş bir iş var önünüzde.

Forbes dergisi tarafından yapılmış bir çalışmaya göre, konu satırında ‘ASAP’ yazan e-mail’ler, en kaba e-mail türleri sıralamasında ilk beşte yer alıyor. Kısaltma halinde kullanılışı 1950’lere kadar giden bu not, bu şekliyle ilk olarak ABD ordusunda kullanılmış ve bu tarafıyla belki askeri bir emir gibi bile algılanıyor ve belki bu yüzden iki katı sevilmiyor.

ASAP’in kaba veya talepkar görülmesi görülmemesi biraz da yazışmanın yaşandığı kişiyle olan ilişkilerinize, konum farklarına, içeriğin ne olduğuna bağlı bir şey aslında. Bu pencereden bakıldığında iyi yanları var, kötü yanları var. Şimdi gelin bunlara bir bakalım.

 

ASAP kullanmanın iyi yanları:

  • Sık iletişimde olduğunuz kişilerle yazışmalarınızda kullanışlı bir kısaltma.
  • Uygun içerikle kullanıldığında, aciliyeti ifade etmenin iyi bir yolu.

 

ASAP kullanmanın kötü yanları:

  • Alıcının bunu acil olarak görmesini garantilemiyor.
  • Sert duruyor.
  • Aşırı kullanımda anlamını kaybetmeye başlıyor.
  • Önem derecesi farklı konular için kullanıldığında bir sıralama yapmayı zorlaştırıyor.

 

ASAP’a alternatifler:

Peki acaba aynı işi görecek, ama sizi ASAP’in kimi zaman kaba algılanıyor da olmasından kurtaracak başka kalıplar olabilir mi?

Buyurun üç çok kullanışlı, farklı ifade:

  • Promptly
  • At your earliest convenience.
  • Whenever you’re able.